wtorek, 8 listopada 2011

Zagrajmy w golfa!

Dość ważnym etapem w mojej nauce Vima był serwis vimgolf.com. Niebywały pomysł aby zmobilizować ludzi do głębszego poznania tego wspaniałego edytora. Wydaje Ci się, że znasz Vima? Wejdź na stronę i sprawdź!

Serwis zawiera kilkadziesiąt zadań do wykonania. Zadania polegają na przekształceniu pliku wejściowego tak aby przy użyciu najmniejszej liczby naciśnięć klawiszy uzyskać plik wyjściowy. Jednakże by w ogóle móc się z kimś porównać należałoby mieć tą samą wersję Vima, te same pluginy i te same ustawienia. Nie musisz się o to martwić, autor strony o wszystkim pomyślał.

Aby w ogóle móc brać udział w zabawie należy zarejestrować się na stronie przy użyciu Twittera. Jeżeli więc nie masz konta to musisz je sobie założyć. Gdy się zarejestrujemy uzyskamy klucz (VimGolf key). Później należy zainstalować sobie skrypt napisany przez autora w Rubym za pomocą polecenia:
$ gem install vimgolf
Jeżeli wszystko przejdzie pomyślnie to w dalszym ciągu uruchamiamy polecenie:
$ vimgolf setup
Program zapyta nas o klucz, który uzyskaliśmy rejestrując się na stronie.
Na koniec pozostaje nam wybrać sobie zadanie i wykonać polecenie:
$ vimgolf put [challenge ID]
gdzie [challenge ID] jest podane na stronie z zadaniem. Po wykonaniu powyższego polecenia uruchomi się nam Vim z załadowanym plikiem wejściowym i spełniający wszystkie kryteria, które opisałem w poprzednim akapicie. Dokonujemy w nim niezbędnych zmian i wychodzimy z Vima uprzednio zapisując plik. Skrypt zliczy nasze wciśnięcia klawiszy i zapyta się czy wysłać wynik na serwer.

To wszystko. Zatem do dzieła!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz